Tävlingsprogram 2018

(Uppdaterat 2018 03 24)

Tävlingsprogram Höganäs GK

11-mar Vintergolfen slutar
29-apr Prenadslaget 18 hål Greensome klass ABC slaggolf
17-maj Seriespel H60-D4 NV1 Banan stängd 08.00-15.00
24-maj Seriespel H80-D3 N Banan stängd 08.00-15.00
26-maj Kvantumslaget 9 hål Greensome, 9 hål Scramble, 2 mannalag
03-jun Per i Viken 18 hål Klass A Slagtävling. Klass B Slaggolf
14-jun Seriespel H75-D3 NV Banan stängd 08.00-15.00
17-jun Foursome Damer D2 Banan stängd 08.00-15.00
24-jun WPW-Slaget (endast Seniorer) 18 hål Bästboll ABC Poängbogey
15-jul Juniorserien Lagspel
22-jul Länsbergs 18 hål Irish Greensome klass ABC slaggolf
29-jul Preemslaget 18 hål Mixed Foursomesome ABC slaggolf
04-aug KM Åldersklasser
05-aug KM
09-aug Seriespel H70-NV Banan stängd 08.00-15.00
19-aug Ost och Deli 18 hål blind bästboll
02-sep Peters Trofe´ 18 hål Klass A Slagtävling. Klass B Slaggolf
14-okt ICA Kvantum -Gåsagolf 18 hål Klass A Slagtävling. Klass B Slaggolf
28-okt Vintergolfen startar

Klass A         – 20,4                                                                            Startavgift : 120 kr per deltagare.

Klass B 20,5 – 36,0

Klass C     37 – 54    

Fr.o.m. 2017 gäller följande:
För att få pris på våra tävlingar ska man ha ETH (Exakt tävlingshandikapp)
 

 

Gemensamt tävlingsprogram Mölle, S:t Arild och Höganäs 2018

MÅNAD TÄVLING TYP FORM START TID ÖVRIGT PLATS
April
22-Söndag Startskottet Singel SLG SG 09:00 Mölle
29-Söndag Uppsvinget Scramble SLG SG 09:00 Lag-2. En klass Arild
29-Söndag Prenadslaget GS SLG 09:00 Lag-2.  A,B,C Höganäs
Maj
10-To Wärdshusets gökotta Singel SLG SG 06:00 2 lika klasser Mölle
26-Lördag Kvantumslaget 9 hål GS, 9 hål Scramble 09:00 Lag-2 Höganäs
Juni
03-Söndag Per i Viken Singel SL/SLG 09:00 A-SL,B-SLG Höganäs
06-Onsdag Flaggtävling Singel SL/SLG 08:00 A,B.C Arild
17-Söndag Arildsmixen FS PB 08:00 En klass Arild
24-Söndag WPW-Slaget BB PB 09:00 Lag-2. A,B,C Höganäs
24-Söndag Äkta Make/Sambo FS 08:00 2-lag. Flagg, 2 lika klasser Mölle
Juli V 28 Arildsveckan
08-Söndag Två generationer GS SLG 13:00 En klass Arild
09-Måndag Köksmästaren Scramble PB SG 10:00 Lag-4. Texas Arild
10-Tisdag Valvet Open Singel SL/SLG/PB SG 09:00 A-SL, B_SLG, C-PB Arild
11-Onsdag Rusthållaren BB SLG 09:00 Lag-2. En klass Arild
12-Torsdag Shopen Mix FS SLG 09:00 Lag-2. Mix En klass Arild
13-Fredag Arildsslaget Singel SL.SLG,PB 09:00 A-SL, B_SLG, C-PB Arild
14-Lördag Golfhuvudstaden Extra Allt Scramble SG SG 09:00 En klass Arild
22-Söndag Länsbergs GS SLG 09:00 Irish A,B,C Höganäs
V30 Mölleveckan
21-Lö IDTM Cup Singel SL/PB 07:00 Mölle
22-Söndag Möllepokalen Singel SL 06:30 Mölle
Sommarslaget Singel SL/PB 08:00 Mölle
23-Måndag Per i Viken Mix/ Mölle Match Classic FS SLG 07:00 Lag-2 Mölle
24-Tisdag  Mölle Match Classic 8 dels final FS SL 06:30 Lag-2 Mölle
 Mölle Match Classic Kvartsfinal FS SL 13:30 Lag-2 Mölle
25-Onsdag Mölle Match Classic Semifinal FS SL 06:30 Lag-2 Mölle
Golfresan on Tour GS PB 08:00 Lag-2 Mölle
26-Torsdag Mölle Match Classic Final FS SL 06:30 Lag-2 Mölle
Johannas Mixed BB SLG 07:00 Lag-2 Mölle
27-Fredag Mölleresan GS PB 07:00 Lag-2 Mölle
28-Lördag Avslutningstävling Scramble PB SG 09:00 Lag-4 Mölle
29-Söndag Preemslaget FS Mix SLG 09:00 A,B,C Höganäs
Augusti
01-Onsdag Kullasenioren Singel SL/PB 08:00 A-Slag, B-PB, D50&H55+ Mölle
19-Söndag ICA-Slaget hosted by Kvantum Singel SLG 08:00 Mölle
19-Söndag Ost & Deli Blind BB PB 09:00 Blind BB Höganäs
26-Söndag Snedsvingen Scramble PB 09:00 En klass 6+6+6 Arild
September
02-Söndag Peters Trofe Singel SL/SLG 09:00 A-SL, B-SLG Höganäs
09-Söndag Greenkeeperns Revenge Scramble PB SG 09:00 Lag-2. En klass Arild
16-Söndag Bunkaslaget Lag-4 PB SG 09:00 3 bästa resultatat/hål räknas Mölle
23-Söndag Strand Hotel Open Singel PB SG 09:30 En klass 4 klubbor Arild
23-Söndag Inbjudningstävling MM/FM Singel PB SG 09:00 Mölle
Oktober
14-Söndag ICA Kvantum Gåsagolf Singel SL/SLG 09:30 A-SL, B-SLG Höganäs
28-Söndag Gåsagolf BB PB SG 10:00 En klass Arild

 

 

 

SVENSKGOLF.SE

Vädret

Väder Höganäs

”Mina Golfsidor”